• ´Gürsel Aksel´ Körfez´le buluşuyor

´Gürsel Aksel´ Körfez´le buluşuyor...

´Gürsel Aksel´ Körfez´le buluşuyor

 

Özata Tersanesi´nde inşa edilen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi´ne teslim edilen Gürsel Aksel isimli gemi, şubat ayı içerisinde seferlere başlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin kente kazandırdığı ve isimlerini İzmirlilerin belirlediği 15 yeni yolcu gemisinden 9´uncusunun da yapımı tamamlandı. Özata Tersanesi´nde son kontrolleri yapılan gemi, Göztepe´nin efsane kaptanı Gürsel Aksel´in adını taşıyacak. Ocak ayı sonunda kente gelmesi beklenen Gürsel Aksel gemisinin, şubat içinde seferlere başlaması öngörülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçen ay, ´Gode Cengiz´ lakabıyla tanınan Karşıyaka´nın efsane futbolcusu Cengiz Kocatoros´un isminin verildiği gemiyi törenle hizmete almıştı. İlerleyen aylarda ise Sait Altınordu, Vahap Özaltay ve Metin Oktay gibi İzmir futbolunun önemli isimleri körfez gemileriyle bir kez daha ölümsüzleşecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin ulaşım filosuna kazandırdığı gemilerin isimleri İzmirlilerin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu belirlendi. 500 bini aşkın oyun kullanıldığı ankette en yüksek oyu 1881-Atatürk ismi almıştı. Bugüne kadar üretilen 8 gemiyi hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu gemilere Çakabey, 9 Eylül, 1881 Atatürk, Soma 301, Dario Moreno, Attila İlhan, Foça ve Cengiz Kocatoros isimlerini verdi. Teslim alınan arabalı yolcu gemilerinden ilkine ise yine ankette öne çıkan Hasan Tahsin ismi verildi.